Kapary z lichořeřišnice připravíte snadno a zaujmou vás svou chutí
Obsah článku
Hledáte zajímavý recept na chutný doplněk do vaší kuchyně? Kapary z lichořeřišnice jsou na přípravu velmi lehké a jako dochucovadlo se uplatní skvěle. Navíc vám umožní plně využít potenciál vaší bylinkové zahrádky.
A proč vlastně používat lichořeřišnici? Vyberte si lichořeřišnici větší (Trophaeolus major), jejíž poupata mají co do chuti velmi blízko k těm pravým kaparovým. Ta pocházejí ze Středomoří, konkrétně z keře jménem kapara trnitá. Obvykle se pyšní záplavou růžových kvítků, ovšem mnohem cennější jsou právě její nerozvitá poupata. Právě ta se mění v chutné kapary. Musíte ovšem znát ten správný způsob naložení.
Jak připravit kapary z lichořeřišnice
Nejprve si natrhejte nerozvitá poupata. Musí jít opravdu o ta pevně zavřená bez známek puknutí, jinak nebude vaše nakládání kaparů úspěšné. Dobře je omyjte a naložte do vody. Tento krok je důležitý. Voda totiž pomůže odplavit přebytečnou hořkost. Podmínky jsou dvě: ta první říká, že si musí kapary pobýt ve vodě nejméně týden. A ta druhá to, že tuhle vodu musíte pravidelně měnit, a to nejméně jednou za den. Po sedmí dnech nechte poupata dobře okapat a pokračujte v přípravě kaparů.
Nejjednodušší jsou kapary naložené se solí
Opravdu. Stačí je naskládat do sklenic a dobře prosolit. Střídavě vkládejte vrstvu soli a vrstvu kaparů. Začněte vrstvou kaparů, skončit byste poté měli vrstvou soli. Sklenici postavte nejlépe na přímé slunce a nechte pět dní odpočívat. Po této době jsou kapary připravené ke konzumaci. Sklenici uložte do chladničky a její obsah odebírejte podle potřeby.
Kapary s octem a solí jsou také velmi jednoduché
A pokud máte na kaparech rádi právě onu jejich kyseloslanost, pak jsi ještě vezměte k ruce bílý vinný ocet. Jakmile kapary dovrší pátý den zrání, jednoduše je octem zalijte, a ještě na jeden den postavte na slunce. Poté máte hotovo a můžete začít kapary používat běžným způsobem.