Vypěstujte si na zahradě ibišky – není to těžké
Obsah článku
Hledáte opravdu nevšední dekoraci zahrady, která potěší všechny nadšené milovníky květů? Pak vsaďte na venkovní ibišky. U nás lze vypěstovat hned dva druhy – ibišek syrský (Hibiscus syriacus) a ibišek bahenní (Hibiscus moscheutos).
Oba jsou vcelku nenáročné a to i přes to, že ten první pochází z Asie a druhý z Ameriky. A co tedy budete potřebovat?
Oběma ibiškům vyhovují slunná místa
Máte-li na zahradě dostatečně slunný kout, pak už ani nic jiného potřebovat nebudete. Opravdu. Ibišky totiž slunce milují. Jen ibišek syrský se vyplatí navíc chránit před průvanem, vůbec mu totiž neprospívá. Na jaře pak ibišek syrský nezapomeňte ochránit netkanou textilií před slunečními paprsky a tím i před brzkým rašením, které by mu mohlo ublížit.
Oba vysazujte do výživné a propustné půdy a dopřejte jim dvakrát až třikrát za měsíc během vegetační sezóny pořádnou dávku hnojiva. S hnojením však skončete už v srpnu. Ibišek syrský totiž potřebuje vyzrát a ibišek bahenní zase soustředí všechnu svou sílu do kořenů – na zimu totiž všechny jeho nadzemní částí odumírají. To ibišek syrský je na tom v tomto ohledu mnohem lépe.
Na co si dát při pěstování pozor
Ibišek syrský tvarujeme řezem zjara jen velmi lehce. Pokud mu chceme dopřát hlubší nebo výchovný sestřih, necháme to na polovinu léta, kdy se změnami vyrovná mnohem lépe. Ibišek bahenní pak tvarujeme podle potřeby během celé sezóny. Nesestřiháváme ho však příliš, zbytečně by přišel o část poupat.
Oba ibišky se pyšní květy, které vydrží pouze jeden den (a zavírají se před deštěm), ovšem na rostlině jich bývá tolik, že vlastně pokvetou neustále od jara až do září. Poté se zazimují (každý po svém), aby vám na jaře mohly dělat zase radost. Chcete-li zabránit jejich vysilování, pak po odkvětu odstraňujte tobolky se semeny, budou tak v lepší kondici.